neljapäev, 4. jaanuar 2018

Tagasi

Tere jälle ja Head Uut Aastat kõigile. Pean tunnistama, et olen olnud kirjutamise kohalt laisk ja asi on jäänud soiku. Aga vahepeal oli teha palju ja ka praegu on teha palju. Kuna ma tegelesin meie korteri kapitaalse remondiga, siis sai sellega tegeletud. Sisse kolisime me eelmise aasta juuli lõpus. Eks teha ole veel osaliselt siiani. Aga vahepeal lahkus 2015 aastal isa ja mingi aeg oli motivatsioon madal. 2017 aasta sügisel pidin hakkama kapitaalset remonti tegema Vanemate vanas korteris. Sellega on pikem teema ja ma natuke tegelen kellegi teiste otsuste tagajärgedega.

Aga Pärnal on ka muudatusi. Nimelt vahepeal on sinna tekkinud “pisike lomp”.
Need kaks pilti on siis 2016 aasta jaanuari teises pooles tehtud. See talv oli ikka õige talv. Kaevamise
ajal oli lund ja lisaks oli ka külma. Ja külma oli korralikult, ikka 30 ja natuke peale. Aga kuna see koht on kunagine kinnikasvanud oja või jõgi, siis vett see külm pidama ei saanud. Seda ikka maapinnast nirises.Kuigi külma oli, siis juba veebruari lõpus oli vett küllaga.
Need kaks pilti on tehtud aprilli keskel. Vett oli siis oodatust palju rohkem. Ka Marta ja Miina on pildil. Siin saab natuke ka proportsioonidest aimu.
Need kaks pilti on tehtud 2017 aasta aprilli alguses. Vett on oodatust palju rohkem ja hakkas siis juba probleeme tekitama. Aga eks mingi aeg ma tegelen ka sellega nii, et panen ülevoolu jaoks masse toru. Aga sellest veekogust on kasu ja rõõmu paljudele. Nii meile, kui ka lindudele. Meile kolisid sinna sisse ka pardid. Neid nägin ka hiljuti detsembris. Lisaks “astusid läbi” ka haigrud. Ka näeb kallastel erinevate loomade jälgi kes käivad seal joomas ja ka suplemas. Rahaliselt läks see projekt meil kalliks, aga mina olen väga rahul. Üks parimaid asju mis ma praegu seal Pärnal teinud olen. Eriti teeb rõõmu see, et paljudele teistele sellest palju kasu ja rõõmu on.

Ka on mul juba plaanid tehtud erinevate kohtade jaoks seal kallastel. Ka ostsime Järvseljalt siberi võhumõõki ja selle sorte. Seal on üks hea niiske koht, kus neid saab kasvatada. Aga ma ei jõudnud ettevalmistustega nii kaugele, et istutada ja potid on praegu maasse kaevatud. Eks selle aasta üks projekt ongi nendega tegelemine.

2017 aastal rajasime ka sinna kilpjalgadega asustatud alale mustika peenrad. Kuna meil olid üle põrandalauad vanemate korterist, siis kasutasin neid peenarde tegemiseks. Head kuuselauad 30mm paksused. Paras just neid selleks kasutada.

Siin siis esimene kast. See on aprilli keskel tehtud. Kaevasin siis ikkagi pinnase läbi umbes 30cm sügavuselt ja ehitasin kasti ning vooderdasin juuretõkkekangaga. Eks võib olla lihtsam oleks olnud kõrgem kast ehitada ja siis täita, aga siis oleks rohkem pinnast pidanud tassima. Praegu panin osa liiva tagasi ja tõin turvast lisaks. Aga mul seda lombi kaevamisest küllaga.


Juulis sai siis teine kast ka lisaks tehtud. Kuna mustika taimi oli vähem, siis leidis ka üks heitlehine rodo endale seal koha. Tegelikult ehitasin ma veel kaks neljakandilist kasti sinna lisaks, kuhu me istutasime maasikad. See koht on hea päikesepaisteline ja kasvukoht peaks neile sobima. Eks ma olen nii palju selgeks saanud, et meil ikkagi pinnas on suhteliselt lahja ja kui tahad midagi kasvatada, peab eraldi kasti ehitama. Muidu ei jõua kuigi seda mulda seal rammusana hoida. Mustsõstrad kasvavad meil hästi, aga ma olen ka neile kõvasti iga aasta lisa mulda pannud.

Aga vaarikad ei taha kuigi kasvada. Ma pean ka nemad eraldi kasti istutama. Mõtlesingi, et hakkan neid hoopis põõsana kasvatama ning siis ehitan kastid kuhu tassin lombi äärest hästilagunenud turvast ning lisan siis komposti ja muud hääd kraami. Ikka kanakakat ka. Aga kindlasti pean ma siis ka veega neid varustama hakkama. Üks probleem on veega. Meil on ikka kevadel päris kuiv.

Ka tegelen ma nüüd Valgamaal vanavanemate talu juures oleva metsaga. 2017 aasta kevadel istutasime sinna kuuse taimi ja männi taimi. Ka istutasime Pärna metsa männi taimi. Enne pidin ma ühes kohas võsa maha võtma ja eest koristama. Kokku istutasime me 1000 kuuse taime ja 4000 männi taime. Võtsin ka aprilli teises pooles puhkuse, et paras aeg istutamiseks. Aga vot ilm oli ikka väga hull. Kui ma võsaga tegelesin, siis oli hommikul minnes 1,5 kraadi ja kui õhtal peale kolme ära tulin 3 kraadi. See oli aprilli viimases kolmandikus. Vot oli hull ilm. Sadas lörtsi ja nii praktiliselt iga päev.

Rododega on kaks viimaste kevadet olnud nii ja naa. Õiepungi on olnud palju, aga vähesed avanesid. 2017 aastal tegi ka päike liiga. Probleem oli, et kevad oli külm ning pinnas soojenes palju hiljem. Samas päike oli kõrgemal. Aga mis sa teed. Eks elame näeme. Samas põõsad, mis elus, need kasvasid hästi. Suved on olnud niiskemad ja neile see meeldib.

Metsas oleme ka siis omajagu mässanud, aga sellest ka pilte pole. Sai tehtud ka kohati valgustusraiet. Tegelikult ootab kaks eraldist harvendusraiet, aga kuna talve pole, siis mina metsa rikkuma ei hakka. Parem ootan siis edaspidi mis ilm toob.

Aga vahepeal on ka kurbi uudiseid. Kui me 2016 detsembris enne jõule Lätis käisime, siis peale seda õhtul läksid Martal tagumised jalad alt. Jõulud veetsime Maaülikooli haiglas. Tal oli arvatavasti seljaaju insult. Tassisin siis Martat trepist üles ja alla ning mõne kuuga sai ta jalad uuesti alla. Lootsime siis, et äkki elab veel aastaid. Aga kahjuks 2017 septembris tekkis tal hingamisega probleeme ja kui me Maaülikooli läksime ning pildid tegime, siis selgus kurb tõsiasi, tal oli rinnakus suur kasvaja ja hingas ta ainult neljandiku kopsuga. Me istusime pikki tunde seal ja mõtlesime, et mis siis edasi. Aga lõpuks me pidime ikkagi arstiga nõustuma ja süsti tegema. Maailm vajus meil siis täiega kokku ja siiani annab tunda, et teda pole. Ka mul endal tekkisid hiljem imelikud tervise probleemid. Nii et isegi kiirabi käis kodus. Aga see oli siis mitmete asjade kokkumõju. Lisaks siis veel eelmise aasta kurb uudis Muhedikust. Kuram, viimased aastad on kohati ikka väga negatiivsed olnud. Aga mis sa ikka teed, selline see elu on ja looduse vastu ei saa. Rahu teile ja andke mulle andeks, et ma viimastel aegadel ei leidnud piisavalt aega teie jaoks.

Eks ma üritan, siis kevade poole rohkem aega leida ka blogiga tegelemiseks. Samas pean ma kõvasti pingutama, et saaksin kevadel valmis vanemate korteri ja ema saaks sinna tagasi kolida. Ma teen ka seal kapitaalselt. Lihtsalt ei ole võimalik muudmoodi. Seal on tegu ka 4 toalise korteriga ning töömaht on suurem. Seal sai lõpetatud lõpuks põrandate tasandamisega. Selleks kulus mitusada kotti kuivbetooni. Maja on viltu vajunud ehitamise järgselt. Kaks tuba on enamvähem valmis, aga vannitoa sein vaja laduda, aga seda ei saa enne teha kui teatud teised tööd tehtud.

Jõudu ja jaksu kõigile uuel aastal. Ja Põikest ikka ka. Seda viimasel ajal ikka nii vähe.

2 kommentaari:

 1. Tere tagasitulemist!
  Oled kõvasti tööd rabanud,ehk jääb aega natuke jälle Pärna tegemistele,eriti ootan kevadel rodouudiseid ja pilte nendest.Tiik on ikka suur ja võimas,kindlasti ka sügav.
  Kahjuks on ka meil kõigil kurvemaid hetki elus,aga eks tuleb leppida ja eluga edasi minna-nii see kord juba elus on.
  Sulle ilusat uue aasta algust ja kordaminekuid,ning ära unusta ka oma tegemistest aeg-ajalt märku anda.

  VastaKustuta
 2. Head seda aastat sullegi ja tore, et tagasi oled. Peale pilvi tuleb ikka päike ja peale kurbi ja raskeid aegu ka rõõmsamaid.Selline on see elu. Ära rügamise vahel ka puhata unusta.

  VastaKustuta